Diyabetle Mutlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Diabetle Mutlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Diyabetle Mutlu Bir Yaşam İçin Öneriler

Konumuza başlamadan önce unutmamanız gereken bir husus var ki ; burada her ne yazılırsa yazılsın , nereden ne duyarsanız duyun hiçbir hastalığın tedavisi internet üzerinden , canlı destek ile vs . olmaz ! Eğer bir hastalık durumundan şikayetçiyseniz ve vücudunuz belli bir takım sinyaller veriyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz ve gerekli tedaviye başlamanız gerekir. !

Diyabet Nedir?

Diyabet, sözlük anlamı ile şeker hastalığı olarak tanımlanır ve halk arasında da şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Kandaki şeker oranının artması ve genelde idrarda rastlanmayan bir madde olan şekere rastlandığında hastaya konulan teşhistir.

Psikolojik Nedenler Diyabeti Etkiler Mi ?

Diyabet hastalarında, diyabetin sinir hücrelerinde yarattığı bazı olumsuz etkilerden dolayı çoğu zaman psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Genellikle diyabet hastalarını etkileyen psikolojik sayılabilecek nedenler; stres, kaygı bozuklukları, ilgisizlik, ölüm haberleri, yas tutma, sosyal hayatındaki ilişkileri olarak sayılabilmektedir. Bu nedenler diyabetin olumsuz yönde etkilenmesine, hastayı ruhsal olarak bir çöküntüye uğratabilmektedir. Diyabet hastalarının stresten, kaygıdan, korkudan, negatiflik taşıyan ilişkilerden uzak durmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Diyabet Hastaları Nasıl Daha Mutlu Yaşayabilir ?

Doktorların diyabet hastalarına söyledikleri en önemli ve ilk tavsiye, hastaların diyabeti hayatının merkezine koymaması gerektiğidir. Bunun nedeni ise hastalığı sürekli düşünerek, ona teslim olmaktan ziyade hastalık ile birlikte yaşamayı öğrenmek gerektiğidir. Böylece diyabet hastalarının yaşam kalitelerini ve standartlarını, hastalığa göre değil fakat diyabetli olduğunu unutmadan artırabilmeleri mümkündür.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir ?

Şeker hastalığında teşhis konulmasında en sık rastlanılan 3 belirti bulunmaktadır. Bunlar; çok sık su içme isteği, normalden fazla sayıda ve sıklık ile idrara çıkma, ağızda kuruluk düzeyinin artışı olarak bilinmektedir. Bu temel belirtilerin dışında birkaç genel belirti daha bulunmaktadır. Bu belirtiler; yaraların öncesine göre daha geç iyileşmesi, sürekli olarak yaşanan yorgunluk ve halsizlik durumu, göz hastalıklarının ortaya çıkması, aniden kilo artışlarının veya kayıplarının yaşanması, vücuttaki derilerde meydana gelen kaşıntı ve kuruluk hissi, ağızda normalden farklı koku oluşumları olarak sıralanabilir.

Diyabet Hastalarına Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Diyabet, Tip1 ve Tip2 şeklinde yapılan belli testler sonucunda belirlenir. Tip1 diyabet hastalarına uygulanacak tedavi yöntemi; doktorun vermiş olduğu düzenli beslenme çizelgesi ve gerekli gördüğü doz kadar günlük insülin alımı şeklinde uygulanmaktadır. Tip2 diyabet hastalarında ise bu tedavi; doktorun önerdiği antidiyabetik ilaçların düzenli bir biçimde kullanılması şeklinde tedavisi yapılmaktadır.

Diyabet Teşhisi Konulmuş Hastalar İçin Birkaç Öneri 

-Diyabet teşhisi konulmuş hasta kan şekeri değerlerini yemek öncesi ve yemek sonrası olarak mutlaka ölçmeli ve bunları ilerde doktoruna göstermek üzere kayıt etmelidir.
-Yemek ölçülerinde dikkatli olmalı , yağlı ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durmaya özen göstermelidir.
-Özellikle Tip1 Diyabet teşhisi konmuş hastalar dışarıya çıktıklarında ,  yolculuk sırasında çantalarında özel koruyucu kutularda saklanmak suretiyle mutlaka GlucaGen taşımalıdırlar. ( GlucaGen , kan şekerinin düşmesine bağlı olarak bilincin kapalı olduğu anlarda kan şekeri seviyesini yükseltmek için kullanılır. )
-Diyabet teşhisi konmuş hastalar , yakın çevrelerine ve uzak bir yola çıkacakları zaman yanındaki bireylere durumlarını söylemeleri , doğabilecek rahatsızlıkların daha hızlı tedavi edilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

UYARI 
Bu yazı bilimsel bir nitelik taşımamakla birlikte , yazılanlar tıbbi tedavi değildir. Bu bağlamda en doğru tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir