Fitness ile Body Building Arasındaki Farklar

Halk arasında sıklıkla karıştırılan Fitness ile body building aslında birbirlerinden farklı kavramlardır. Sporu neyi hedef koyarak başladığınız çok önemlidir. Yani hedefinizin vücut geliştirmek mi yoksa spor yapmak mı olduğuna karar verilmelidir.

Fitness Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Fitness “fit olmak” anlamındaki kelimeden gelen bir sözcük olup, hedefi kaliteli yaşam ve sağlıklı olmanın yanında standart vücut ölçülerine sahip olmak amacı ile yapılan bir uygulamadır denilebilir. Fitness yapan kişi gün içinde her zaman hareketli, dinamik ve enerjik olarak dikkat çekmektedir. Örneğin bisiklet sürmek, yüzmek, kürek çekmek, tempolu yürümek, basketbol oynamak gibi aktiviteler fitness aktivitesi olarak görülmektedir. Ancak bu aktivitelerin sürekliliği dengeli ve tempolu olması da önemlidir.

Body Building (Vücut Geliştirme) Nedir?

Body Building (Vücut Geliştirme) vücut kaslarının gelişmesini sağlayan aktivite olarak tanımlayabiliriz. Gerek yapılan çalışmalar (ağırlık kaldırma, aletlerle çalışma gibi) gerekse destekleyici beslenme tarzı kas kütlelerini geliştirerek hacimli kaslara sahip olmayı gerçekleştirmektedir. Böylece şekillenen kaslar vücudu daha gösterişli ve albenisi olan şekle sokmaktadır. Günümüzde ise bu çalışmalar adeta trend olarak gençler arasında yaygınlaşmıştır. Vücut çalışması süreklilik istediğinden aniden yarıda bırakmamalıdır.

Kısaca, Body Building tek başına bir spor değildir. Kasların bilinçli bir şekilde geliştirilerek vücudun gelişimini abartılı bir şekilde biçimlendirme tekniğidir ve protein ağırlıklı beslenme desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir