İdeal Vücut Kaç Ayda Yapılır?

İdeal Vücut Kaç Ayda Yapılır?

 

İdeal vücut, sistemli ve bilinçli olarak fitness yapmakla gerçekleştirilir. Bunun için sebatkar olmalı, kas ağrıları, aşırı yorgunluk gibi sorunları yaşamaya başlayınca yarıda bırakmamalıdır.

Fitness yapmak sadece ağırlık kaldırmak, farklı geliştirici aletlerle çalışmakla sınırlı olan bir faaliyet değildir. Vücut geliştirme sürecinde psikolojik olarak da kendisini hazır hissetmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesine adapte olması gerekmektedir.

Fitness hiç aksatmadan ve istikrarlı bir şekilde ara vermeden yapılması durumunda minimum 2 ile 3 ay içinde istenilen ölçülere yaklaşmaktadır. Ancak spor her zaman devamlılık istediğinden hem egzersizler hem de beslenme alışkanlıkları artık o kişi için yaşam tarzı olarak benimsenmelidir.

İlk Hafta;

Fitness’a yeni başlayanlar için en önemli haftadır. Çünkü adapte olma konusunda zorlanabilirler hatta bu haftada yarım bırakarak ayrılanların sayısı oldukça fazladır.

  • İlk hafta fazla kendilerini zorlamamaları,
  • Fitness’la birlikte verilen diyet programına uymaları,
  • Rahat kıyafet giymeleri,
  • Kulaklıkla müzik dinleyerek konsantrelerini güçlendirmeli,
  • Not defteri tutarak kendisini takibe almalıdır.
  1. Hafta;

Kas ağrıları artabilir, mikro düzeyde çatlaklar görülebilir. Protein ağırlıklı beslenmeye devam edilmelidir.

  1. Hafta;

Temponuzun yoğunlaşarak artacağı bir haftadır. Hormon seviyesi ve performans artmaktadır. Yorulmanıza rağmen, mutlu ve canlı bir görünüm kazanılır.

  1. Hafta;

Karın ve baldır kasları dışındaki diğer tüm kasların çalışmasına yoğunluk verilir. Vücuttaki gelişim ve değişim fark edilmeye başlar. Akciğerler gelişir ve oksijen alma kapasitesi artar.

Birinci ay bittikten sonra 2. Ve 3. Aylarda daha hızlı ve dikkat çeken gelişmeler yaşanır, ideal vücut ölçülerine yaklaşılır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir