İnsan Sağlığına En Doğru Şeyler

İnsan Sağlığına En Doğru Şeyler

Hayat standartlarını yüksek tutup sağlıklı bir birey olarak yaşam sürdürebilmek için bazı yapılması ve yapılmaması gereken şeyler vardır.

1)Düzenli ve Dengeli Beslenmek

Çoğu insan hayat telaşından kahvaltı yapmayı ihmal eder. Aslında pek çok araştırmalara göre en önemli öğün olarak görülmektedir. Sebebi ise gece boyunca herhangi bir beslenme olmadığı için beynimiz enerjiye ihtiyaç duyar. Dengeli beslenmek için tükettiğimiz besinlerin hem mevsiminde olmasına hem de çürümüş veya bozulmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Meyveler kesinlikle açken veya yemekten hemen sonra yenilmemelidir. Doktorlar genel olarak her hangi bir sağlık problemi olmayan bireylerin günde 3 ana öğünde besin almasını önerir. Ayrıca bol bol su içilmelidir.

2)Spor Yapmak

Her gün düzenli olarak spor yapmak vücut için önemlidir. İmkan varsa açık havada yapılması önerilir. Yalnız spor yaparken dikkat edilmesi gereken vücudu çok zorlamadan her hangi bir sakatlık yaşamadan yapılmasına dikkat edilmelidir.

3)Düzenli Uyku

Tüm gün beynimiz aktif olarak çalışır. Vücudun dinlenip hastalıklara karşı direnç gösterebilmesi için düzenli uyku çok önemlidir. Yetişkin bir birey için altı, yedi saat deliksiz uyku yeterli olurken çocuklarda bu süre biraz daha uzundur.

4)Alkol veya Sigara gibi Zararlı Maddelerden Uzak Durmak

Sigara ve alkol pek çok ölümcül hastalığı beraberinde getirmektedir. Özellikle küçük çocukların yanında içilmesi çocukları pasif içici konumunda bırakılması kaliteli yaşam standardını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden ötürü alkol veya sigara gibi maddelerin kullanılmaması veya bir yardım ile bırakılması oldukça önemlidir.

5)Temizlik

Pek çok zararlı bakteriler temiz olmayan sağlıksız ortamda yaşar. Hem vücut temizliğine hem de yaşanılan ortamın temizliğine özen gösterilmelidir. Tuvalet temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bol su ve sabun ile ellerin yıkanması gerekmektedir. Ayrıca dışarıdan gelebilecek birçok bulaşıcı hastalık ellerimizden geçebilmektedir. Küçük çocukların bağışıklık sistemi mikroplara karşı daha hassastır. Çocukların vücut temizliğine çok dikkat edilmelidir.

6)Stresten Uzak Durmak

Yaşamımız boyunca okul, aile, çevre, iş gibi faktörler yüzünden strese girilebilir. Bununla en sağlıklı biçimde baş edilmelidir. Çünkü stres hormonlara, bağışıklık sistemine ve tüm vücuda zararlıdır.

Yukarıda yer alan listede belirtilen başlıkla en hayati önemi arz edenler olup , bunlar yanında sağlığa zararlı her türlü şeyden uzak kalmak şüpheniz kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir