Sağlıklı Besinler Nelerdir ?

Sağlıklı Besinler Nelerdir ?

Sağlık; bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan iyilik halinde olmasıdır. Yalnızca bedensel olarak sağlıklı olmak iyilik hali için yeterli olmamaktadır. Sağlıklı bir birey olabilmenin şartı bu yüzden hem bedeni hem ruhu hem de sosyal yaşamı mümkün olduğunca koruyup iyileştirmektir.

Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan belki de en önemlisi sağlıklı besin tüketimidir. Nedir sağlıklı besin tüketimi öncelikle buna açıklık getirelim. Vücudumuz için gerekli olan bazı temel besinler vardır. Bunlar vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller ve vitaminler açısından zengin besinlerdir. Kuşkusuz insan için gerekli minerallerin bulunduğu, en temel ihtiyacımız olan su, tüketilmesi gerekenlerin başında geliyor. Suyun içinde hayatımız için oldukça mühim mineraller vardır. Bunlar; kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi sağlık açısından oldukça gerekli minerallerdir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Gereken Sebzeler

Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinlerdendir. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kalp için oldukça faydalıdır.

Soğan: B, C vitamini, kükürt ve lif açısından zengin bir besindir. Kolesterol seviyesinin dengelenmesi, kemik sağlığının korunması, mide ve bağırsaklara iyi gelmesinin dışında en bilindik faydası, doğal bir antibiyotik olması sebebiyle hastalıklardan korunmamıza yardımcı olmasıdır.

Brüksel Lahanası: Toksin arındırma, kanser riskini azaltma en temel yararlarındandır. İçerisinde bulunan A, C ve E vitaminleri açısından oldukça faydalıdır.

Brokoli: İçerisinde bulunan folik asit, lif, kalsiyum, A ve C vitamini sayesinde kanseri önlemeye en yakın besinlerden biridir.

Domates: Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu sebze, tansiyonu düzenler ve şeker hastalığı kalp, böbrek ve daha birçok hastalık açısından yararlı bir besin olmaktadır.

Ispanak: İçerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunan ıspanak kemik gelişimi, kanser, kalp ve damar hastalıkları açısından oldukça yararlı bir besindir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Gereken Meyveler

Muz: Potasyum kaynağı olan muzun pek çok faydası bulunmaktadır. Yüksek potasyum sayesinde kan basıncını düzenler. İçerisindeki yüksek lifler kalbe iyi gelir ve tok tutan meyvelerin başında gelen muz, sporcuların en çok tercih ettiği besindir aynı zamanda.

Greyfurt: Sağlığımızı korumak, sağlıklı besinlere hangi oranda ilgi gösterdiğimizle alakalı bir durum. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için bol bol alınması gereken bir vitamin olan C vitamini, Greyfurtta bol miktarda bulunuyor. Böbrekleri toksinlerden temizlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi oldukça önemli faydaları bulunuyor. Diğer besinler gibi düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir