Spor İle Başlayan Sağlıklı Hayat

Spor İle Başlayan Sağlıklı Hayat

Son yıllarda gelişen yaşam tarzı hareketsiz bir yaşam sürecini de beraberinde getirmiştir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle hareketsiz yaşam tarzı fazlalık göstermiştir. Hareketsiz bir hayat sağlık açısından da sorun oluşturmaktadır. Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam belli hastalıklara neden olmuştur. Bu hastalıklardan bazıları; obezite, kalp ve damar hastalıkları, kanser hastalıkları, şeker hastalıkları, kolesterol, bel ve sırt ağrıları gibi hastalıklardır. Sporsuz bir yaşam vücutta yağlanmayı arttırmaktadır.

Peki, Hareketli Yaşam ve Hareketsiz Yaşam Arasındaki Farklar

Hareketli bir yaşam sağlıklı bir yaşam sürecidir.  Spor yaparak belli hastalıkları önlemek mümkündür. Sadece asansör yerine merdiven kullanmak bile insan sağlığını olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Günde en az 40-45 merdiven çıkmak zayıflatabiliyor. Örneğin yürüyüş veya koşu yapmak kadınlarda meme kanserini önleyebilmektedir. Bunun dışında varis sıkıntısı yaşayan hastalıklar içinde yürüyüş ve koşu yararlı olabilir.

Hareketli bir yaşam ile berber yaşam kalitesi artar, kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Kandaki iyi kolesterolü arttırır, kalp ve damar dolaşımını geliştirir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalıklarını önler, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendirir. Kas gücünü geliştirir, sırt ve bel ağrılarının geçmesini sağlar, eklem rahatsızlıklarını önler ya da bu rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan kemik ve kas zedelenmesini önler, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur, terlemeyle vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kanser riskini azaltır, sindirim sistemine yardımcı olur.

Hareketli bir yaşam aynı zamanda alkol ve sigaradan uzak tutuyor. Ayrıca hareketli bir yaşam uyku düzenini kontrol edebilmeyi sağlar ve gün içinde verimli olmayı sağlar. Selilüt ve varis oluşumunu yanı sıra kemik erimesini önler. Yaşlanma ile oluşabilecek denge koordinasyonun bozulmasını önler. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve üretkenliği arttırır. Yeme bozukluklarını düzeltir ve kilo alımını önler. Vücut görüntüsünü toparlar. Hayata bağlı kalmamıza ve kendimize olan güvenimizin artmasına yardımcı olur. Bağımlılıkların kontrol edilebilmesine yardımcı olur. Yaşam sürecini uzatır. Cilt sağlığının ve renginin bozulmasını önler. Felci önlemeye yardımcı olur. Daha mutlu olmamızı sağlar. Vücutta oluşabilecek ağrıları önler. Kalbin daha verimli çalışmasını yardımcı olarak kalp krizi riskini önler.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir