Spor İle Başlayan Yenilenme Süreci

Spor İle Başlayan Yenilenme Süreci

Çocukluktan başlayarak edinilmesi gereken bir alışkanlık olan spor kültürü özellikle ergenlik dönemi çocukları için başlı başına bir yenilenme sürecinin kapısını açan anahtar görevini görmektedir. Spor dalları arasında sayacağımız her türlü branşın insan ilgi ve talebine göre başarı ile sonuçlanmaması mümkün değildir.

Spora Ne Zaman Başlanmalıdır?

Sporun yaşı, dili ve cinsiyeti olmadığı gibi başlama yaşı da seçilen spor branşının talep edilen fiziki özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Jimnastik grubu için erken yaşlarda başlanması önerilirken, basketbol, voleybol gibi topa ve bedene hakimiyet gerektiren branşlarda bu yaşın biraz daha yukarılarda olması kaçınılmazdır.

Üç ya da dört yaşındaki bir çocuk jimnastik veya bale hareketlerini yapabilecekken bu yaş grubu basketbol ya da voleybol topuna kolay kolay erk edemeyecektir.

Yeni nesil çocuklarda artan dijital ortam bağımlılığı, teknoloji kaynakları, sanal oyunlar ve bu süreç ile ilgili yaşanan sosyalleşmeden uzaklaşma spor alışkanlığını ortadan kaldırmaya en büyük aday durumundadır.

Ne Yapmalı?

Yaşamının herhangi bir evresinde spor ile uğraşan ya da bunu yaşam şekli haline getiren bir çok anne ve baba çocuklarına spor alışkanlığını edindirerek bu yenilenme sürecine dahil olmalarını başarabilmektedir. Olmayanlar? Olmayanlar için de bu bilincin bir an evvel aşılanması, kıyısından, bucağından çocuklara sporun alışkanlık haline getirilmesi sağlanmalıdır.

Neden?

Ergenlik dönemi anne ve babaların korkulu rüyası olmakla birlikte ilk kez anne ve baba olan tüm bireyler için deneyim sahibi olunmayan bir sancı çıkmazı gibidir. Bu süreci iyi yönetebilmek adına çocukların ilgi odaklarını kendilerine fayda sağlayacağına inandığımız noktalara çekebilmek, başarının neredeyse yüzde ellisine ulaşmayı sağlayacaktır.

Sporla ilgilenen ve bunu severek yapan çocuklar kısa süre içerisinde bu yeni yaşam şekline odaklanacak, disiplin içerisine girecek ve zamanla bedeninde oluşacak yenilenmeden memnuniyet duyarak daha fazla bu yöne yönelmek isteyecektir.

Özellikle; tehlikeli bağımlılıklar, yanlış arkadaşlıklar, aşırı teknoloji bağımlılığı ve akabinde asosyallik zamanla yerini sağlıklı bireyler içerisinde geçirilen zamanlara ve onların oluşturduğu sağlıklı nesil topluluğuna dönüştürecektir. Yeni nesil çocukların daha sağlıklı, daha disiplinli, daha başarılı ve en önemlisi daha mutlu olabilmeleri için spor ile yaşam şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir