Spor Yapanlar İçin Alternatif Öneriler

Spor Yapanlar İçin Alternatif Öneriler

Spor, belirli kural ve teknikleri uygulayarak vücudumuzun gelişmesini yardımcı olan fiziksel hareketlerdir.

Spor yapmak insan vücuduna fiziksel ve psikolojik olarak çok fazla faydası vardır. Spor her zaman her yerde ekipmanlı veya ekipmansız bir şekilde yapılabilir. Sabah erken kalkıp yürüyüş yapmakta spor yerine geçmektedir. Dünya da birçok spor çeşidi vardır. Futbol, Basketbol, Vücut geliştirme bunlardan sadece bir kaçıdır.

Spor Yaparak Zayıflamak İsteyenlere Öneriler

  • Günlük enerji ihtiyaçlarınızın -25 azaltarak ve haftada yaklaşık 1 kg kilo kaybı hedefleyerek bitkin düşmeden kilo verebilirsiniz.
  • Diyetlerinizde yağ alımın azaltmanız büyük önem arz etmektedir. Yağsız süt ve süt ürünleri ile yağsız kırmızı et tercih edebilirsiniz. Yağ tüketimini de sıfıra indirmek sağlık açısından zararlı olabilir.
  • Beyaz ekmek yerine kepek ve tahıl seviyesi yüksek ekmekler tüketebilirsiniz.
  • Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın.
  • Günde en az 2,5 litre su tüketin.
  • Yemeklerinizi çok iyi çiğneyin ki sindirmesi kolay olsun.
  • Kesinlikle bir spora başlamadan önce bir uzmana başvurunuz.

Spor Öncesi Beslenmenin Önemi

Spora aç karın ile başlamak spor esnasında enerjinizin azaldığı için performans düşüklüğü yaşamanıza sebep olabilir. Spor öncesi yemeklerinizi karbonhidratlardan oluşmasına dikkat ediniz. Yapılan araştırmalara göre spordan önce tüketilen karbonhidratların performansı büyük ölçüde arttırdığı gözlenmiştir. Sporunuzdan önce kesinlikle şeker tüketimini azaltın. Şeker ihtiyacınızı süt, müsli, kuru meyve veya meyveli yoğurtlar gibi alternatif yiyecekler ile giderebilirsiniz.

Spor Sırasında Beslenme Önerileri

Antrenman esnasında çok fazla terleriz ve bu bizim su kaybetmemize sebep olur. İyi bir performans göstermek için su tüketimi önem arz etmektedir. Antrenmandan 2 saat önce fazla miktarda su için ve tuvalete çıkın. Spor esnasında 20 dakikada bir 3-4 bardak su için ve kaybettiğiniz suyu vücudunuza geri sokun.

Spor Sonrası Beslenme Önerileri

Spor yaptıktan sonra kaslarımız glikojen depolar. İnsan vücudu kaslardaki glikojeni 2 saat içerisinde boşaltır. Kaslarımızdan boşalan glikojeni yüksek karbonhidrat tüketerek giderebiliriz.

Spordan Önce Isınma

Isınma spordan önce belli hareketler ile vücudumuzu spor hazırlamaktır. Isınma hareketlerini yapan sporcular yapmayanlara göre daha fazla performans gösterdiği yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. Isınma hareketlerini yapmaz iseniz spor sırasında ağrı ve sakatlanmalar yaşamanız çok büyük bir olasılıktır. İyi bir ısınma en az 15 dakika sürmelidir.

Spor yaparken antrenörünüz veya spor hocanızın size vereceği öneri, tavsiye ve teknik bilgileri kesinlikle göz ardı etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir