Spor Yapmanın Zihinsel Katkısı Nedir?

Spor Yapmanın Zihinsel Katkısı Nedir?

Hafta da en az üç kez, 30 dakikalık programlar halinde egzersiz yapmak bedensel sağlık için faydalı olduğu kadar zihinsel, duygusal sağlığınız ve sosyal iletişiminiz için de şarttır. Yani insanın bedensel gelişimin de ki olumlu ya da olumsuz her hangi bir gelişme, kişinin hem zihinsel hem duygusal hem de sosyal alanlarda ki ilerleyişinde belirleyici olacaktır.

Spor Yapmanın Genel Faydaları

İsterseniz salonda, isterseniz açık havada yürüyüş yapın ruh halinizi geliştirir. Daha mutlu olmayı ve daha pozitif bakabilmeyi sağlar. Sevdiğiniz müzik eşliğinde, mümkünse doğada yapılan basit bir yürüyüş, güne son derece dinç bir zihin ile başlamanızı sağlayacaktır. Spor yapmak kendine güveninizi, güç, beceri ve dayanıklılığınızı arttır; hayattan aldığınız zevki, öz saygınızı ve öz güveninizi geliştirir. Endişe, korku ve kuruntulardan kurtulmanıza katkı sağlar.

Çocuklar Üzerinde Faydaları

Geç olmamak üzere akşam yapılan spor, daha sağlıklı bir uyku sağlar. Kavrama yeteneğini geliştirir. Spor yaparken beyne sürekli olarak kan pompalandığı için düşünme hızını arttırır, hafıza sorunlarını azaltır. Temel düşünme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Çocukların sözel ve sayısal açıdan gelişimlerine katkı sağlar ve liderlik özelliklerini geliştirir. Küçük yaşta yapılan sporun; öğrenme, araştırma, eleştirme ve sağduyu gibi zihinsel becerileri geliştirdiği sabittir. Küçük yaşta ki öğrencilerin dersleri konusunda daha konsantre ve disiplinli davranmalarını sağlar. Stresli geçebilecek bir sınavdan önce orta seviye (% 45) fiziksel alıştırma yapmak sınavın baskısını azaltır ve zihinsel başarıyı arttırır.

Yetişkinler Üzerinde Ki Faydaları

Konsantrasyonu geliştirir. Stres ve depresyonu azaltır, endorfin, melatonin ve dopamin hormonu üretimini arttırır. Bildiğiniz gibi bu hormonlar stres ve depresyonun baş düşmanıdır ve doğal anti-depresan görevi görürler. Dünya Sağlık Örgütü, sporu 2005 yılında ruh sağlığını koruyucu önlemler arasına almıştır ve her gün 30 dakika spor yapılmasını önermiştir. Kronik ağrı hissini yok eder. Düzenli spor yapılarak aralarında Parkinson, Alzheimer gibi rahatsızlıkların bulunduğu birçok hastalığın önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Sigara ve alkol alışkanlığını azaltır. Bunun sebebi, beyinde bağımlılık yaratan merkezin sigara ve alkol yerine spor yapma alışkanlığı ile uyarılarak kişisel tatmin sağlamasıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir