Sporda Vücudu Zorlamanın Önemi

Sporda Vücudu Zorlamanın Önemi

Hareket, hayatımızın her alanında bulunması gereken bir faaliyettir. Hareketsiz vücut, sağlıklı bir vücut sayılabilir mi? İnsan hangi yaşta olursa olsun hareketin ve sporu faydasını görecektir. Yaşın, boyun ve kilonun spor yapmaya engel olmadığı hatta ve hatta engelli olmanın dahi sporla ilgilenmeye engel olmadığı bir gerçektir. Buna ülkemizden en güzel örnekse; Engelli Basketbol Milli Takımı’dır.

Sporsuz Bir Hayat Eksiktir

Sağlık açısından bakıldığında insan hayatında sporun her türlüsü mubahtır. Önemli olan kişinin hangi dala ilgisinin olduğu ve hangi sporlara yatkınlığının olduğudur. Sporla ilgilenmek vücut geliştirme açısından oldukça önemlidir. Vücudun gelişebilmesi ve ilerleme kaydedebilmesi için kişinin ham olan vücudunu gün geçtikçe sporla zorlaması gerekmektedir. Bu zorlama kişinin kaldıramayacağı bir yükün altına girmesi değil. Oldukça temkinli ve bir eğitmenin yardımı ile günden güne arttırılacak ve başta ham olan vücudu geliştirmeye yönelik olacak şekilde kontrollü bir zorlamadır.

Sporun Faydaları

Sporla vücudun direnci artar ve vücut zor koşullara alışır. Aynı zamanda sadece sporu vücut bazında değil, zihin sağlığı açısından da ele almak gerekir. Çünkü sporun stresi azalttığı, beyindeki mutluluk hormonunu sağlayan kimyasalları arttırdığı bilim adamlarınca da kanıtlanmıştır. Ayrıca sporla uyku sorununun giderildiğini de unutmamak lazım. Hareket halinde olan birey enerjisini atar ve rahatlar. Bunun sonucunda da uyku kendi biyolojik zamanında gelmeye başlarken bir de hareket, bireyin daha rahat uyku çekmesini de sağlayacaktır.

Sporla Psikolojik Sorunlara Dur Deyin

Psikolojik sorunların gittikçe arttığı günümüzde özellikle bu tarz sorunlar yaşayan bireylerin spora yönelmesi; onların daha rahat ve huzurlu olmasına, kişinin kendi iç rahatlığını sağlayarak daha özgüvenli ve emin adımlar atmasına yardımcı olur. Panik atak, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluklar yaşayan bireylerin sporla ilgilendikten sonra bu sorunlarını neredeyse yarıdan fazla denebilecek ölçüde aştıkları ve kendilerini yaptıkları işe daha çok verdikleri, dikkat dağınıklığından da kurtulduğu tespit edilmiştir. Yani anlaşılan o ki; sporun sadece kişinin vücudu üzerinde faydaları olmakla kalmayıp, aynı zamanda insanın zihnine ve psikolojik süreçlerine de olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir