Sporun Yaşam Kalitesini Artırması

Sporun Yaşam Kalitesini Artırması

Hemen her insanın ihtiyacı olan spor, hayatın olmazsa olmaz parçalarından biridir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur deyimiyle yola çıkılırsa, birçok insanın sağlığına ne kadar önem verdiği görülmektedir. Spor yaşam kalitesi konusunda oldukça fayda sağladığı gibi insan vücuduna karşı sayısız etkide de bulunmaktadır.

Gündelik yaşam temposunda kendini iyi hissetmenin sebeplerin biri de önceki gün yapılan spor ve kaliteli bir uyku olabilir. Düzenli olarak spor yapan insan vücuduyla spor yapmayan farklı bir insan vücudunu kıyaslayan uzmanlar, düzenli uykusunu alıp spor yapan insanın diğer insanlara göre vücut fonksiyonlarında ileri derece kalite artışı fark etmişler ve hücrelerin daha hızlı yenilendiği gözlenmiştir.

Kaliteli Yaşam İçin Yapılabilecekler

Spor insanoğlunun doğal bir ilacıdır. Aynı zamanda bu ilaç insana yaparken keyif verdiği gibi ömrü de belirli ölçüde uzatabilir. Spor, insanı zinde tutarak başınıza gelebilecek psikolojik hastalıkları da engeller. Kürek, Basketbol, Masa tenisi, Voleybol, ip atlama, serbest yürüyüş sağlıklı yaşam koçları tarafından listelenen spor türleri arasındadır.

Kararlılıkla başlanılan düzenli spor, ilk haftadan itibaren sonuç vererek dolaşım sistemi, solunum sistemi, metabolizma, moral motivasyona anında etki göstererek bu farkı kişiye hissettirecektir. Bol bol yüzmek kalori yakmanızı sağlarken vücudunuzdaki tüm kas gruplarını da çalıştıracağı için kalite arttırıcı bir spor dalı olarak alışkanlık haline gelecektir.

Kaliteli Yaşam Arıyorken Karşılaştığımız Sorunlar

Herkes kaliteli bir yaşam sürmek istiyor. Bunun için spor salonlarına gidenler olduğu kadar , evde de sporunu yapmaya çalışanlar yok değil . Fakat asıl mesele şu ; ” Ben bunu gerçekten istiyor muyum ? ” ..

Sporu hayatının bir parçası haline getirmeye hedefleyen bireyler , bunu ne kadar istediklerini kendilerine sorması gerekmekte . Ben sağlıklı yaşamı seçiyorum , ve bu bağlamda artık her şeye dikkat edeceğim. Hayatımın her alanına sporu ekleyeceğim diye söyleyenlerden misiniz yoksa bugün başlayıp daha 1 ayını doldurmadan salonu terk edenlerden misiniz ? Kişiler önce bu soruya yanıt arayıp daha sonra planlama yapmalılar.

Genelde görülen profiller şunlar ki , bahsetmiş olduğumuz 2.seçeneği hayatlarının her alanına yansıtmış , 1-2 hafta spor salonuna gidip , sıkılan ve bulunduğu bölgeyi derhal terk etmeye çalışanlar ile dolu. Durum böyle olunca , yapılacak egzersizlere verilen değer azalmakta , istemsizce yapılmakta ve bu da ciddi sağlık problemlerine yol açmakta.

Sporun İnsandaki Faydaları

Sporun bazen faydaları gözle görülür hissedilir şekilde olduğu gibi, bazen de bunu fark etmek mümkün olmayabilir. Uzmanlar insanı ele alarak yaptığı incelemelerle kalite farkını verilerle gözler önüne sermektedir. Bu faydalardan bazılarına göz atacak olursak;

  • Kalp sağlığını korur.
  • Akciğeri verimli hale getirerek kan dolaşımını sağlar.
  • Kanın yoğunlaşmasını engeller
  • Depresyon, panik bozukluk, duygu durum bozukluğu ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların riskini azaltır.
  • Gün içerisinde daha enerjik ve daha gülen bir yüze sahip olmayı sağlar.
  • Kan pıhtılaşmasına karşı hassasiyeti azaltır.
  • Gebelik dönemindeki bayanların mide ağrıları, bel sorunlarını azaltır.
  • Kandaki şeker oranını dengeler.
  • Yüksek tansiyonu kontrol altına alınmasını sağlar.
  • Kilo alıp, kilo vermeyi sağlayarak sağlıklı fiziki görünüşe de sahip olmanıza da katkıda bulunur.

Bu kadar bilgi verdikten sonra umuyoruz ki sadece okumakla kalmaz , sporu yani kısacası sağlıklı yaşamı hayatınızın bir parçası yapan kişilerden olursunuz. Esen kalın , bol sporlu günler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir