Vücut Geliştirmek İstenirken Yapılan Hatalar Nelerdir ?

Vücut Geliştirmek İsterken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Vücudun normal bir şekilde hareket edebilmesi için, tendon, kas ve eklemlerin kemiklere yön vermesi gerekmektedir. Günlük rutin için hazır halde bulunan bu hareketlere, vücut geliştirmek amaçlı yaklaşıldığı zaman kas ve tendonların ısınmasına dikkat edilmelidir. Vücut geliştirmek için yapılan hareketler kimi zaman yarardan çok zarara sebep olabilir. Vücut geliştirmek isterken yapılan hatalar nelerdir? Başlığı altında verilecek olan hatalardan kaçınmak gerekir.

Antrenman Sırasında Fazla ya da Yetersiz Dinlenme

Antrenman, vücudu gerektiği durumlarda maksimum seviyede kullanmaya yarayan seanslar olarak tanımlanabilir. Antrenman yaparken belirli kurallara uymak, vücut geliştirme açısından oldukça önemlidir. Vücudu aşırı şekilde zorlamak yerine, yavaş ama sağlıklı bir şekilde gelişmeyi sağlayacak olan sistemlerin kullanılması gerekir. Aynı egzersiz seti içerisinde kısa süreli olarak, farklı egzersiz setlerinde ise uzun süreli olarak dinlenilmelidir. Antrenmanı 4-5 saatlik sürelere yaymak ya da aralıksız çalışmak en çok yapılan hatalar arasında yer alır.

Uygun Ağırlıklardan Daha Fazlası ile Çalışma

Ağırlık antrenmanları esnasında doğru biçimde hareketi tanıyabilmek oldukça önemlidir. Maksimum kaldırılabilecek olan ağırlığın %70’i ile antrenman yapmak vücut gelişimi için gerekli olan değerdir. Daha fazla olan ağırlıklar tekrar sayısının düşmesine neden olur. Antrenmanın yarıda kesilmesi de karşılaşılan durumlar arasında yer almakla beraber, vücut geliştirmede en sık yapılan hatalardan bir tanesi olarak bilinir. Kaldırılabilecek olan ağırlığın ne kadar olduğunun bilinmesi gerekir.

Ağırlık Çalışırken Nefesi Tutma

Amatör sporcuların yaptıkları hatalardan bir tanesi ağırlık çalışırken son setlere doğru nefes almayı unutmaktır. Son aldığı nefes aralığında 3-4 kere ağırlığı kaldırıp indirmek zorunda kalan sporcu için bu durum sağlık açısından da oldukça tehlikelidir. Sporcunun dikkatinin dağılması ve antrenmanı tamamlayamadan yarıda kesmesi vücut geliştirme esnasında ters etki göstermektedir. Antrenmanın sonlarına doğru çabucak bitirme psikolojisine giren sporcu, vücudunu istemsiz olarak daha fazla zorlama yoluna gider. Doğru bir biçimde çalışabilmek adına, doğru zamanda nefes alıp vermek, kasılma anında ise nefes vermek gerekir. Bu işlem ile hata yapılan antrenman seansı zamanında ve doğru şekilde bitirilebilir.

istanbulfitness.com yazarlarından notlar ; Vücut geliştirmeye karar verdiğinizde mutlaka işi bilen , sertifikalı ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz eğitmenlerden ve kurumlardan hizmet alınız. Aksi halde büyük sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.Hiçbir spor hareketini tek başınıza yapmaya kalkışmayınız.  Yanınızda mutlaka bir arkadaş ya da eğitmen olmasına özen gösteriniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir