Yürüyüş İle Zayıflama Mümkün Mü?

Yürüyüş İle Zayıflama Mümkün Mü ?

Yürüyüş İle Zayıflama Mümkün Mü?

Zayıflama bir kişinin beslenmesi, uykusu, sosyal aktivitesi, hormon dengesi, metabolizması ve egzersiz yoğunluk ile doğrudan alakalı bir süreçtir. Zayıflamanın mümkün olabilmesi ancak bu parametrelerin tam uyumuyla ya da düzenlenerek ilerlenmesi ile mümkündür, zayıflama tek başına bu parametrelerden biri ile başlamaz veya sonuç vermez dolayısı ile zayıflama tek başına yürüyüş ile mümkün değildir.
Bu konularda yapılan birçok araştırmada yürümenin birçok olumlu etkisinin bulunduğu gösterilmiş ancak tek başına zayıflamayı sağlayabildiği görülmemiştir bu nedenle kişinin zayıflamak amacı ile diğer parametreleri görmezden gelerek yalnızca yürümesi kendisini zayıflatmayacaktır.

Yürümenin Zayıflamaya Olan Etkisi

Yürümek kişinin birçok açıdan olumlu sonuçlar alabileceği fiziksel bir etkinliktir, yürüme aynı zamanda kişinin ruhsal dinlenmesini de sağlayabilir. İnsanların günlük hayatlarında zayıflama amacı ile yürüyüş yapmaları bu sürece büyük bir fayda getirmese de, bu etkinlik kişinin kas dokusunun rahatlamasını, stresten uzaklaşmasını ve ruhsal dinlenmesini sağlar.
Dolayısı ile zayıflamaya doğrudan olmasa da dolaylı olarak yardımcı olabilir ancak yine de kişi diyet, hormon dengesi, egzersiz, sosyal yaşam gibi alanlara dikkat etmiyorsa yürü demenin, bu kişiyi yürüyüş ile zayıflatmaya çalışmanın bir anlamı yoktur. Kişinin zayıflama için gereken bütün değişkenleri gerektiği şekilde düzenlemesi gerekir ki zayıflasın ve yürüme etkinliğinden fayda görebilsin. Yürümenin zayıflamaya mutlaka faydası olacaktır, gereken koşulların yerine getirilmesi yalnızca zayıflamaya değil kişinin hayat kalitesini de arttıracaktır.

Yürüyüş Nasıl Yapılırsa Zayıflamaya Faydalı Olur?

Yürümek kişinin beslenmesinde yaratamadığı kalori açığını oluşturmak amacıyla yapıldığında ve yeteri kadar yürüme yapıldığında faydalı olacaktır. Yürüme etkinliği kilo oranı çok yüksek olan kişilerde ve kas dokusu yeterince gelişmemiş olan kişilerde özellikle olumlu sonuçlar yaratır, bu kişiler bu tür etkinliklerde kilo verebilir veya kas dokusunu güçlendirebilir.
Kişi günlük hayatında aktif bir kişi ise ancak yine de yürüme ile zayıflamaya çalışıyorsa muhtemelen bu kişide bu istediği sonuçlar ortaya çıkmayacaktır, bu şekildeki insanların daha çok kalp ritmini hızlandıran ve gün boyu nabzı yüksek tutan etkinlikler ile çalışması doğru olacaktır. Kilolu insanlarda ise kalp ritmi zaten çok yavaş olduğu için hafif tempodaki yürüyüşler bile bu kişilerin kilo kaybetmesine yardımcı olacaktır.

Yürüyüş Yaparken Nelere Özen Göstermeliyim ?

Yürüyüşe başlamadan önce vücudunuzun açlık durumunu iyi bilmenizde fayda var. Aç olduğunuz bir vakitte yürüyüşe çıkmak , sağlıklı olmaktan çıkıp zarar teşkil edecektir.  Yemek yedikten 1 saat , 1,5 saat sonra yürüyüşe başlamanız ve yürüyüş için uygun kıyafetler seçmeniz ( spor ayakkabı , eşofman takımı gibi ) bunların yanında elinizden ya da çantanızdan suyunuzu eksik etmemeniz daha sağlıklı bir yürüyüş yapmanıza ve beklediğiniz sonuçları daha hızlı elde etmenize yarar sağlayacaktır.

HATIRLATMA 

Yukarıda verdiğimiz bilgiler tamamen kendi görüşlerimiz olup hiçbir şekilde kesinlik içermez. Bu doğrultuda , sağlık sorunlarınız  , yürüyüş ile ilgili problemleriniz var ise öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Doktorunuzun size vereceği program doğrultusunda yürüyüşlerinizi yapmanız vücut sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir