Zayıflama Açısından Mantıklı Hareketler

Zayıflama Açısından Mantıklı Hareketler

Zayıflamak adına pek çok diyet şekli bulunmaktadır. Zayıflama için en doğrusu işin uzmanıyla çalışıp bireye özgü ve sürdürülebilir beslenme şekli geliştirmektir. Fakat buna ek olarak herkes için uygun olan sağlıklı beslenme önerileri bulunmaktadır.

Temelde Edinilmesi Gereken Beslenme Alışkanlıkları Nelerdir?

Öncelikle hayatımıza hareket katmak olmazsa olmazımız. Kişinin gün içerisinde yaptığı aktiviteye de bağlı olarak yemekten 1 saat sonra yapacağımız en az yarım saatlik tempolu yürüyüş sindirim sistemimizi desteklerken yaptığımız egzersiz kas artışına destek olur. Kişinin kendisine uygun bir aktivite belirleyip sürekli hale getirmesi gerekmektedir.

Bir başka temel ilke su tüketimidir. Metabolizmayı uyandırmak, tokluk hissi oluşturmak için yemeklerden önce bir bardak ılık su içilmesi uygundur. Ilık tercih etme sebebimiz ise soğuk suya göre midemizde daha çok bekleyip bağırsağımıza daha geç ulaşıyor olmasıdır. Ayrıca suyu bir kerede fazla miktarda tüketmek yerine azar azar sık sık içmek en doğrusudur.

Paketli ürünler sağlıksız yağ, rafine şeker ve raf ömrünü uzatmak için eklenen katkı maddeleriyle sağlıklı beslenmenin tam anlamıyla düşmanıdır. Hiç mi tüketmemeliyiz sorusunun cevabı tabii ki hayır. Çünkü bulunduğumuz ortamlar ve yaşam şekli nedeniyle bu zaten imkansız fakat beslenme bir bütündür. Genel anlamda sağlıklı tercihler yaptığımız sürece arada bir tükettiğimiz paketli ürünler bizi sağlıksız yapamaz.

Doğru Beslenme Kriterleri

Kendimize küçük bir servis tabağı belirleyip o öğünde tüketmemiz gerekenleri tabağımıza koymak öncelikle gözümüzü doyururken fazla ve ölçüsüz yememizi de engelleyecektir. Yavaş yavaş yemek ve çok çiğnemek doyma hissine daha hızlı ulaşmamızı sağlar. Dolayısıyla fazla yeme ihtiyacı baskılanır. Beslenmeye renk ve çeşit katmak gerekir. Peki, renk katmak ne demek?

Sebzelerdeki sarı, kırmızı, yeşil, mor, turuncu bizim için bir anlam ifade eder aslında. Besinlere renklerini veren etken maddelerin hepsinin vücudumuzda bir görevi vardır. Dolayısıyla sürekli aynı gıdayı tüketmek yerine besin çeşitliliği sağlamak alışkanlık haline getirilmelidir. Doğru beslenme mutfakta başlar. Bu sebeple alışveriş yaparken doğru gıdaları tercih edersek sağlıklı yemekler tüketmiş oluruz. Yemekleri evde yapmak en doğrusudur. Uzun süreli açlıktan korunmak için ara öğün ve suyumuzu da yanımızda taşımayı alışkanlık edinmeliyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir